دسته‌بندی نشده

تاثیر خانه های هوشمند در صرفه جویی انرژی

تاثیر خانه های هوشمند در صرفه جویی انرژی

امروزه عواملی مانند عدم نورپردازی، تنظیم نامناسب دمای وسایل سرمایشی و یا گرمایشی، منجر به تلف شدن انرژی می‌شود، حال امروزه بحث خانه‌های هوشمند داغ است و همین امر باعث شده تا این سؤال در ذهن افراد نقش بندد که تاثیر خانه های در صرفه جویی انرژی چیست؟ 

به طورکلی خانه‌های هوشمند به منازلی گفته می‌شود که شما توسط تلفن همراه خود می‌توانید مواردی نظیر دمای وسایل گرمایشی و یا سرمایشی، وضعیت خاموش بودن و یا روشن بودن وسایل برقی، کنترل خاموشی و یا روشنی لامپ را به دست گرفته و آن را از راه دور، حتی از فاصله چندین کیلومتری کنترل نمایید. حال در ادامه قصد داریم به طور مفصل خانه‌های هوشمند را بررسی کنیم.

خانه‌های هوشمند چگونه باعث صرفه جویی در انرژی می‌شوند؟

ما در زمانی زندگی می‌کنیم که میزان منابع تجدیدناپذیر مانند نفت و گاز و یا برق سیار محدود شده‌اند از همین رو بایستی در مصرف این منبع صرفه جویی کنیم، حال برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد اما به روزترین آن‌ها استفاده از وسایل هوشمند است، در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

مصرف برق

شما می‌توانید به راحتی لامپ منزل و یا محل کار خود را با استفاده از موبایلتان کنترل کنید، مثلا یکی از راه‌های جلوگیری از سرقت در زمان عدم حضور در منزل مانند مسافرت، روشن گذاشتن چراغ است، حال به این نکته نیز توجه کنید که در صورت روشن بودن یکسره لامپ‌ها تا چه میزان برق به هدر می‌رود، از همین رو شما تنها با نصب یک سرپیچ هوشمند RGB می‌توانید از راه دور، وضعیت لامپ را مشخص کنید. 

سرپیچ هوشمند rgb

سرپیچ هوشمند rgb

سرپیچ‌های هوشمند یکی از انواع سرپیچ‌هایی هستند که به راحت نصب شده و با نصب اپلیکیشن مخصوص می‌توانید کنترل وضعیت روشنایی منزلتان را به دست گرفته و به این صورت از مصرف بیهوده برق جلوگیری کنید، این مدل سرپیچ‌ها دارای هفت رنگ نیز هستند که می‌توانید برای زیبایی اتاقتان نیز از آن استفاده کنید. ویژگی‌های این سرپیچ به شرح ذیل هستند: 

 • قابلیت تایمردار کردن
 • دارای اپلیکیشن کاربر پسند
 • نصب آسان
 • کنترل صوتی

کنترل وسایل سرمایشی

یکی دیگر از معضلات افراد در فصل تابستان مصرف بالای برق و آب به دلیل مصرف کولر است، حال برخی افراد نیز متأسفانه در زمان بیرون رفتن از منزل، کولر را به دلیل گرما خاموش نکرده و همین امر علاوه بر هزینه بالا منجر به هدر رفت انرژی می‌شود، از همین رو می‌توانید به روش‌های مختلف مانند پشت کلیدی هوشمند کولر آبی منزلتان را قبل از رسیدن به منزل روشن کنید تا فضای اتاق قبل از ورودتان به منزل خنک شود. 

کلید کولر هوشمند pek

کلید کولر هوشمند pek

این مدل کلید کولرها به گونه‌ای طراحی شده اند که شما به راحت می‌توانید سرعت کولر را کم و یا زیاد کنید، کولر را به طوکلی خاموش کنید، پمپ روشن و یا خاموش کنید، با نصب این مدل کلید کولر، می‌تووانید قبل از ورودتان به منزل کولر را روشن کرده تا محیطتان خنک شود. حال از ویژگی‌های کلید کولر هوشمند PEK  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل از راه دور
 • اپلیکیشن کاربر پسند
 • تایمر هوشمند
 • تنظیمات زمانی

کنترل هوشمند دستگاه های الکترونیکی

حال تصور کنید در زمان خروج از منزل فراموش کردید تلویزیون را خاموش کنید، حال برای اینکار دو راه وجود دارد یا اینکه به منزل برگردید و تویزیون را خاموش کنید و یا اینکه نسبت به این اتفاق بی توجه باشید، اما اگر پریز هوشمند استفاده کنید به راحتی می‌توانید از راه دور برق را قطع کنید و اینگونه از مصرف بی رویه برق جلوگیری کنید.

پریز هوشمند وای فای مارک CHUANGO

پریز هوشمند وای فای مارک CHUANGO

این مدل پریز هوشمند در دو نوع مدل وای فای و سیمکارت موجود است و حال شما می‌توانید با توجه به نیازتان یکی از این مدل‌ها را انتخاب کنید، مدل وای فای برای افرادی مناسب است که در محل کار و منزل خود از مودم استفاده می‌کنند. حال از دیگر ویژگی‌های این پریز هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تایمر دار کردن
 • کنترل از راه دور 
 • چندکاربره بودن
 • نرم افزار کاربر پسند

کنترل وسایل گرمایشی

یکی از مزایای سیستم هوشمند در منازل، کنترل وسایل گرمایشی است، شما می‌توانید به راحتی دمای وسایل گرماشی منزلتان را کنترل کنید و تا حد بسیار زیادی از مصرف انرژی بیهوده جلوگیری کنید. همچنین با پریز هوشمند می‌توانید پکیج منزلتان را در زمانی به مدت طولانی مانند مسافرت در منزلتان نیستید خاموش کرده و همچنین چند ساعت قبل از رسیدنتان به منزل با گوشی همراه خود آن را روشن کرده تا در زمان رسیدنتان به منزل، فضای خانه گرم باشد. حال تجهیزات ریموتی نیز باعث شده تا سالمندان نیازی به برخاستن از جایشان برای خاموش و یا روشن کردن انواع وسایل گرمایشی و نظیر آن نداشته باشند. در این جهت مقاله تجهیزات ریموتی چگونه باعث آسایش سالمندان می‌شود را مطالعه نمایید.

پریز هوشمند سیمکارتی مارک CHUANGO

پریز هوشمند سیمکارتی مارک CHUANGO

این مدل پریز هوشمند در دو نوع مدل وای فای و سیمکارت موجود است و حال شما می‌توانید با توجه به نیازتان یکی از این مدل‌ها را انتخاب کنید، مدل سیمکارتی برای افرادی مناسب است که در محل کار و منزل خود از مودم استفاده نمی‌کنند. حال از دیگر ویژگی‌های این پریز هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تایمر دار کردن
 • کنترل از راه دور 
 • چندکاربره بودن
 • نرم افزار کاربر پسند

تجهیزات مورد استفاده در منازل هوشمند

در منازل هوشمند تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود مانند سنسور حرکتی، دیمر، سنسور حضور افراد، شیر برقی و ترموستات هوشمند، در ادامه قصد داریم تمامی موارد گفته شده را به صورت کامل بررسی کنیم.

تجهیزات مورد استفاده در منازل هوشمند

دیمر

وظیفه دیمر در سسیستم هوشمند، کنترل روشنایی لامپ است، این قطعه در زمان‌هایی از روز که نور خورشید مناسب است شدت نور لامپ را کم کرده و در زمان‌هایی از روز که نور خورشید وجود ندارد درجه روشنایی لامپ را زیاد می‌کند، حال این مورد تا حد بسیار زیادی درمصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند نیز جهت کنترل دمای وسایل سرمایشی و گرمایشی به کار می‌رود، حال هنگامی که دمای محیط به درجه مطلوب برسد، ترموستات، دستگاه را خاموش می‌کند و یه اینگونه از مصرف بی رویه انرژی جلوگیری می‌شود. 

سنسور حرکتی

ممکن است چراغ‌های هوشمند را در آپارتمان‌ها بسیار دیده باشید که به صورت خودکار در زمان حضور افراد روشن شده و پس از مدتی خاموش می‌شوند، حال سنسور حرکتی نیز عملکردی مشابه داشته و زمانی که فردی در راهرو و یا هر مکان دیگر که تردد افراد در آنجا بسیار کم است حضور دارد به صورت خودکار روشن شده و پس از مدتی خاموش می‌شود. 

شیر برقی

شیر برقی نیز جهت کنترل آب و گاز است، این مورد در زمانی که نشتی حس شود، به صورت خودکار شیر اصلی آب و یا گاز را قطع کرده و به این شکل از خسارات مالی و یا حتی جانی جلوگیری می‌کند. البته این قطعه علاوه بر هوشمند سازی منازل در جاهای دیگر نیز کاربرد دارد. شما می‌توانید در صورت وجود این قطعه، در هر جای دنیا که هستید شیر گاز و یا آب خانه‌ی خود را ببندید و یا باز کنید. 

کلام آخر 

در این مقاله به بررسی تاثیر خانه‌های هوشمند در صرفه جویی انرژی پرداختیم، حال اگر فکر می‌کنید که هزینه هوشمند سازی منزل بسیار زیاد است و یا نمی‌توان خانه‌های قدیمی را هوشمند کرد حتما به صفحه کنترل از راه دور سر بزنید. شما با وسایل موجود در این صفحه به راحت می‌توانید از امکانات منزل هوشمند برخوردار شوید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *