پاوربانک

پاور بانک‌ها چگونه کار می‌کنند؟ و طول عمرشان چقدر است؟

قبل از سرمایه‌گذاری در پاور بانک، باید بدانید که باتری چقدر دوام می‌آورد. دانستن ظرفیت پاور بانک به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که پاور بانکی را که تهیه می‌کنید نیازهای شما را برآورده می‌کند.

معادله یافتن عمر تقریبی باتری پاوربانک

اگر پاور بانک شما 10000 میلی‌آمپر ساعت دارد، آن را بر میلی‌آمپر ساعت دستگاهی که می‌خواهید شارژ کنید تقسیم کنید. اگر مطمئن نیستید یا نمی‌توانید باتری را پیدا کنید، یک جستجوی آنلاین سریع می‌تواند میلی‌آمپر ساعت دستگاهتان را به شما بگوید. به عنوان مثال، آیفون XS از باتری 2658 میلی‌آمپر ساعتی استفاده می‌کند. با استفاده از این معادله، 3 ساعت و 7 دقیقه طول می‌کشد تا آیفون XS شما شارژ شود تا اینکه پاور بانک 10000 میلی‌آمپر ساعتی شما تمام شود.

 

پاور بانک چقدر عمر می‌کند؟
  1. 1. تعداد چرخه‌های شارژ/شارژی که یک پاور بانک می‌تواند به طور قابل اعتماد در طول عمر خود انجام دهد.
  2. 2. یک پاور بانک تا چه زمانی می‌تواند شارژ خود را در صورت عدم استفاده حفظ کند.

پاسخ به نکته یک

می‌تواند بین مدل‌های پاور بانک، قطعات داخلی و کیفیت ساخت آن‌ها متفاوت باشد. ما سعی می‌کنیم پاور بانک‌هایی را که کمتر از 500 چرخه شارژ دارند، ذخیره نکنیم. این به شما این امکان را می‌دهد که یک دستگاه را به مدت 1.5 سال هر روز از پاور بانک شارژ کنید قبل از اینکه توانایی خود را برای نگه‌داشتن شارژ طولانی مدت از دست بدهد.

پاور بانک‌های بهتر و گران‌تر می‌توانند طولانی‌تر دوام بیاورند، در حالی که واحدهای کوچک‌تر و ارزان‌تر ممکن است بسته به نوع شارژ، شارژ کوتاهی داشته باشند. از پاور بانک‌ها معمولاً روزانه استفاده نمی‌شوند، بنابراین در الگوهای استفاده در دنیای واقعی اغلب بیش از 18 ماه دوام می‌آورند.

 

پاسخ به نکته دوم

به کیفیت‌مدار کنترل و سلول‌های باتری بستگی دارد. یک پاور بانک خوب می‌تواند 3 تا 6 ماه با کمترین مشکل   شارژ نگه دارد.

 ممکن است پاور بانک‌های باکیفیت پایین‌تر برای حفظ شارژ مفید بیش از 4 تا 6 هفته مشکل داشته باشند. در این راستا، آنچه را که برای آن پرداخت می‌کنید، دریافت می‌کنید، و اگر به یک منبع تغذیه اضطراری طولانی‌مدت نیاز دارید، بودجه خود را افزایش دهید تا مطمئن شوید که دچار مشکل  نمی‌شوید.

 اکثر پاور بانک‌ها به‌مرور زمان شارژ خود را به آرامی از دست می‌دهند، تا حدی که تحت تأثیر محیط و رفتار شما با آن قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، گذاشتن پاور بانک در خودرو که دمای آن می‌تواند در طول زمان بسیار تغییر کند، می‌تواند طول عمر آن را کاهش دهد.

mAh  به چه معناست؟ واژه‌نامه اصطلاحات فنی
mAhباتری‌های رایج در دستگاه‌های تلفن همراه و پاور بانک‌ها بر اساس آمپر ساعت‌هایشان رتبه‌بندی می‌شوند که برای ایجاد اعداد غیر اعشاری برحسب میلی‌آمپر اندازه‌گیری می‌شوند. درجه‌بندی میلی‌آمپر ساعت ظرفیت جریان برق در طول زمان را نشان می‌دهد.

باتری‌های لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر
لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر رایج‌ترین انواع باتری‌های قابل شارژ موجود در پاور بانک‌ها هستند. باطری‌های لیتیوم یونی معمولاً ارزان‌تر و ظرفیت میلی‌آمپر ساعتی محدودی دارند، در حالی که باتری‌های لیتیوم پلیمر می‌توانند بزرگ‌تر باشند و در طول زمان از اثر نگهداری کمتری برخوردار نیستند.

بهره‌وری
هنگام انتقال نیرو، همیشه به دلیل مقاومت، تلفات وجود دارد. پاور بانک‌ها قادر به انتقال 100 درصد ظرفیت واقعی خود به یک دستگاه نیستند، بنابراین هنگام محاسبه چند بار یک دستگاه متوسط ​​می‌توان از یک پاور بانک با قدرت کامل با هر اندازه معین، این ضرر را محاسبه کرد.

رتبه‌بندی کارایی بین پاور بانک‌ها بر اساس نوع باتری‌ها، کیفیت قطعات و محیط آن‌ها متفاوت است. رتبه‌بندی بین 80 تا 90 درصد استاندارد فعلی صنعت است. مراقب گزینه‌های مشکوک کم‌هزینه‌ای باشید که ادعا می‌کنند بازدهی بالای ۹۰ درصد دارند.

تخلیه دستگاه
وضعیت باتری دستگاهی که می‌خواهید شارژ کنید. هرچه قدرت آن کمتر باشد، یک پاور بانک باید بیشتر تلاش کند تا آن را به شارژ کند. ما شارژ از 20٪ تا 90٪ را یک شارژ کامل در نظر می‌گیریم، زیرا از دست دادن راندمان فراتر از این نقاط افزایش می‌یابد و منجر به هدر رفتن پتانسیل شارژ می‌شود. رفتن از 5% به 100% می‌تواند به طور تصاعدی قدرت بیشتری را مصرف کند.

انتخاب پاور بانک مناسب:

چگونه بفهمم کدام پاور بانک مناسب دستگاه من است؟
بسته به نیازها و نیازهای فردی،چندین معیار کلی برای انتخاب پاور بانک وجود دارد:

الف) ظرفیت
برای مثال اگر باتری گوشی شما 1500 میلی‌آمپر ساعت است و اکنون 0 درصد است، یک پاور بانک با ظرفیت 2200 میلی‌آمپر ساعت می‌تواند یک بار گوشی شما را شارژ کند. اگر باتری گوشی شما 3000 میلی‌آمپر است و اکنون 0 درصد است، یک پاور بانک با ظرفیت 2200 میلی‌آمپر ساعت نمی‌تواند گوشی شما را کامل شارژ کند زیرا ظرفیت باتری گوشی از پاور بانک بیشتر است. اگر به پاور بانکی نیاز دارید که بتواند گوشی شما را چندین بار شارژ کند، به پاور بانکی با ظرفیت بالاتر نیاز دارید.

ب) تعداد خروجی
1 خروجی برای شارژ 1 دستگاه، 2 خروجی برای شارژ 2 دستگاه.

ج) مشخصات خروجی
1A-1.5A عموماً برای گوشی‌های هوشمند است، خروجی 1.5A-2.0A عموماً برای تبلت ها است.

کدام نوع پاور بانک بهترین است؟

بهترین نوع پاور بانک دارای میلی‌آمپر ساعتی بالاتر از دستگاهی است که می‌خواهید شارژ کنید. هرچه باتری گوشی یا دستگاه الکترونیکی شما بزرگ‌تر باشد، برای شارژ کردن آن به برق بیشتری از پاور بانک خود نیاز خواهید داشت.

به عنوان مثال، اگر دستگاه الکترونیکی شما دارای باتری با ظرفیت 2000 میلی‌آمپر ساعت است، می‌خواهید یک پاور بانک با حداقل 2000 میلی‌آمپر ساعت یا بیشتر داشته باشید. به این ترتیب، بدون نیاز به شارژ مجدد پاور بانک، می‌توانید حداقل یک بار شارژ کامل دستگاه خود را دریافت کنید.

تفاوت بین پاور بانک و شارژر قابل‌حمل چیست؟

تفاوتی بین پاور بانک و شارژر قابل‌حمل وجود ندارد. هر دو نام را می‌توان برای اشاره به همان بسته باتری استفاده کرد که برای شارژ یک دستگاه استفاده می‌کنید.

پاور بانک چندین نام مستعار دارد از جمله:

بسته باتری

بانک سوخت

سلول برق جیبی

دستگاه شارژ پشتیبان

شارژر بی‌سیم

شارژر قابل‌حمل

 

چگونه از پاور بانک استفاده کنم؟

می‌توانید یک  یا چند پورت USB را در پاور بانک پیدا کنید. با برخی از پاور بانک‌ها حتی می‌توانید تا 4 دستگاه را هم‌زمان شارژ کنید. می‌توانید کابل شارژ را به یک پورت USB در پاور بانک خود وصل کنید و دستگاه شما دوباره برق خواهد داشت. به همین راحتی! بسیاری از پاور بانک‌ها دارای یک چراغ LED هستند که میزان توان مصرفی را نشان می‌دهد

 

مزایای پاور بانک‌ها چیست؟

اکنون که می‌دانید پاور بانک چیست، ممکن است از خود بپرسید که آیا یک پاور بانک ارزش آن را دارد یا خیر. چندین مزیت برای داشتن یک پاور بانک وجود دارد که باید قبل از تهیه پاور بانک به آن توجه کنید.

از مزایای پاور بانک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

به راحتی قابل‌حمل

اکثر پاور بانک‌ها می‌توانند در کف دست شما قرار بگیرند و به راحتی می‌توانید آن‌ها را در هر مکانی با خود ببرید! دیگر نگران اشغال فضای زیادی در کیف یا جیب خود نخواهید بود.

 

قابل تنظیم

پاور بانک‌ها در رنگ‌ها و سبک‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. همچنین می‌توانید طرح‌های مختلفی را به پاوربانک‌های خود اضافه کنید تا آن را خودتان بسازید.

 

مقرون به صرفه

برای تهیه یک پاور بانک باکیفیت لازم نیست زیادی خرج  کنید. قیمت اکثر پاور بانک‌ها مقرون به صرفه  است و هر زمان که به آن نیاز داشته باشید گوشی شما را شارژ نگه می‌دارند.

 

قابل استفاده مجدد

هر بار که نیاز به شارژ دستگاه‌های الکترونیکی خود دارید، لازم نیست یک پاور بانک جدید تهیه کنید. می‌توانید یک پاور بانک را بارها و بارها شارژ کنید و دوباره از آن استفاده کنید.

 

شارژ سریع

ما همیشه وقت نداریم که منتظر شارژ شدن باتری گوشی خود باشیم. خوشبختانه، می‌توانید یک پاور بانک همراه خود داشته باشید تا گوشی خود را در حین حرکت به سرعت شارژ کنید.

 

نگرانی تلفن همراه خاموش را کاهش می‌دهد

مهم نیست کجا هستید، تا زمانی که یک پاور بانک دستی دارید، دیگر نگران تمام شدن باتری گوشی خود نخواهید بود.

 

راه‌هایی برای افزایش طول عمر یک بسته باتری پاور بانک

1- از پاور بانک با دستگاه‌های سازگار استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که دستگاهی که از پاور بانک خود برای شارژ آن استفاده می‌کنید سازگار است، با اطمینان از اینکه میلی‌آمپر ساعت دستگاه شما کمتر از پاور بانک است. شما می‌توانید این اطلاعات را به صورت آنلاین یا با تماس با شرکت سازنده پاور بانک پیدا کنید.

همچنین حتماً ولتاژ و جریان را چک کنید. پاور بانک‌ها معمولاً حدود 3.7 ولت با جریان 1 آمپر یا 2 آمپر دارند. اساساً 1A برای گوشی هوشمند شما در نظر گرفته شده است، بنابراین از آن برای آن استفاده کنید. از 2A برای گوشی خود استفاده نکنید وگرنه به پاور بانک و گوشی شما آسیب می‌رساند. هر چیزی را که برای پاور بانک در نظر گرفته نشده شارژ نکنید زیرا ممکن است به آن و دستگاهتان آسیب برساند.

2- با استفاده از پاور بانک گوشی هوشمند خود را بیش از 80 درصد شارژ کنید.

شارژ بالای 80 درصد پاور بانک را تحت فشار قرار می‌دهد. این یک ولتاژ است: به یک مقدار ثابت می‌رسد و جریان با گذشت زمان شروع به کاهش می‌کند. اگر از آن برای شارژ گوشی هوشمند خود فقط تا 80 درصد استفاده کنید، پاور بانک شما انرژی کمتری مصرف کرده و دوام بیشتری خواهد داشت.

3- هنگام استفاده از گرما یا سرمای شدید اجتناب کنید.

شما می‌خواهید از استفاده از پاور بانک خود در دماهای شدید خودداری کنید، زیرا این کار به باتری آسیب می‌رساند و عمر پاور بانک شما را کوتاه می‌کند. آن را در دمای اتاق نگه دارید و آن را در ماشین خود رها نکنید.

4- پاور بانک را با 0 درصد شارژ نگه ندارید.

بهتر است پاور بانک خود را زمانی که به 50 درصد رسید، شارژ کنید .تا از 0 درصد جلوگیری شود. این به این دلیل است که وقتی خیلی کم می‌شود، ولتاژ نیز بسیار کم می‌شود و باعث کربن شدن باتری‌های لیتیومی می‌شود که باعث آسیب می‌شود که پتانسیل آن را کوتاه می‌کند.

5- پاور بانک خود را دور از مایع نگه دارید.

پاور بانک‌ها، مانند گوشی‌های بدون قاب ضد آب، برای آب در نظر گرفته نشده‌اند. مایع به آن‌ها آسیب می‌رساند و احتمالاً آن‌ها را خراب می‌کند، بنابراین آن‌ها را از همه مایعات و رطوبت بالا دور نگه دارید.

 

سخن نهایی

بنابراین، یک پاور بانک چقدر عمر می‌کند؟ این فقط یک نوع پاسخ برای همه نیست!

بسته به مواردی مانند کیفیت، ظرفیت باتری، نوع ساخت، نام تجاری، نوع باتری و نحوه استفاده از آن، میانگین بین 1.5-3.5 سال یا 300-1000 چرخه شارژ هستند.

این بیشتر در مورد یادگیری نحوه انتخاب پاور بانک مناسب و راه‌های افزایش طول عمر آن است. همچنین در مورد درک این موضوع است که متغیر زمان برای “مدت زمان ماندگاری” به میزان استفاده شما از پاور بانک برای شارژ دستگاه(ها) بستگی دارد، زیرا این باعث می‌شود چرخه‌های شارژ بیشتری را پشت سر بگذارد.

برای یک پاور بانک باکیفیت بالا، ساخته شده با مواد مرغوب با،  باتری لیتیوم پلیمری (که به یاد داشته باشید بهتر از لیتیوم یون است)، از یک شرکت معتبر ، تقریباً با همه دستگاه‌ها سازگار است .

 

گردآورنده: ریحانه نصر اصفهانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *